PRZETWORY

Mój patent na przecier pomidorowy 

Pomidory (dowolną ilość myję i kroję na mniejsze kawałki). Pokrojone pomidory przepuszcam przez wyciskarkę do soków. Uzyskany sok przelewam do większego garnka, dodaję obraną i pokrojoną na mniejsze kawałki marchewkę, selera, cebulę, pora, kilka ząbków czosnku - w zależności od ilości płynu - oraz przyprawy (słodką paprykę w proszku, bazylię, ziele angielskie, liść laurowy). Całość zagotowuję aż warzywa będą miękkie. Przed  zakończeniem gotowania dodaję pęczek drobno pokrojonej pietruszuki oraz pęczek drobno pokrojonego koperku. Całość można dosmaczyć wedle własnego uznania (sól, cukier, pieprz). Gotowy przecier blenduję. Można go wykorzystać jako bazę do zup pomidorowych czy różnego rodzaju sosów.  Doskonale nadaje się również do pasteryzacji. W celu zapasteryzowania przecieru, gorący płyn przelewam do szklanych słoików z zamknięciem typu Twist-Off i natychmiast je zamykam. Słoiki wkładam do piekarnika. Należy uważać, aby boki słoików nie stykały się ze sobą (mogą wówczas popękać). Ustawiam program do pasteryzacji (na mokro). Na blachę do pieczenia wlewam około 1/2 litra wody, aby w piekarniku wytworzyło się wystarczająco dużo wilgoci, do wody wstawiam słoiki. W moim piekarniku pasteryzacja trwa 45 min. w temperaturze 170 °C. W zależności od piekarnika czas i temperatura pasteryzacji mogą być różne. Najlepiej sprawdzić tą informację w książeczce dotyczącej ekspolatacji urządzenia.


Dżem z białych śliwek

Składniki:
- 2 kilo białych dojrzałych śliwek oddzielonych od pestek,
- pektyna do wyrobu dżemów niskocukrowych (30g),
- 1 kg cukru.


Wykonanie:
Śliwki oddzielone od pestek należy przełożyć do garnka, a następnie należy postępować zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu pektyny. Wykorzystuję pektynę, a nie inne specyfiki do żelowania owoców, ponieważ nie zawiera ona żadnych sztucznych konserwantów, a jedynie naturalne składniki. Zgodnie z instrukcją owoce należy zalać niewielką ilością wody (około pół szklanki) po to, aby nie przywarły do dna naczynia. Owoce należy zagotować, jednak należy pamiętać o ich systematycznym mieszaniu. Zawartość opakowania pektyny należy zmieszać z jedną szklanką przygotowanego cukru. Następnie należy wsypać ją wraz z cukrem do gotujących się śliwek. Jeśli kawałki śliwek są zbyt duże można je zblendować jednak przed wsypaniem do nich cukru z pektyną. Całość należy gotować kilka minut, a następnie wsypać powoli pozostałą ilość cukru, gotować do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Jeśli na wierzchu pojawi się biała piana, należy ją zebrać.
Gorący dżem należy przełożyć do szklanych słoików typu Twist-Off i zapasteryzować. Instrukcję pasteryzacji znajdziesz w przepisie powyżej.


Ogórki kiszone

Składniki na 1 litrowy słoik:
- kilka ogórków gruntowych średniej wielkości,
- dwa ząbki czosnku,
- świeże liście chrzanu,
- łodyga nasion kopru (świeża),
- 1 łyżka soli do przetworów (niejodowana) na litrowy słoik,
- woda.

Wykonanie:
Na dnie słoika kładziemy liść chrzanu oraz ząbek czosnku (można przekroić go na pół). Wzdłuż słoika układamy łodygę koperu, a następnie wkładamy do środka ogórki. W środek wkładamy również ząbek czosnku przekrojony na 2-3 częsci. Na wierzch słoika kładziemy liść chrzanu. Słoik zalewamy zimną wodą z kranu jednak woda nie powinna sięgać samego czubka, warto zostawić 3-4 cm wolnej przestrzeni. Na koniec dodajemy łyżkę stołową soli do przetworów i zamknąć słoik. Odwracamy kilkukrotnie słoik do góry dnem w celu równomiernego rozprowadzenia soli. Proces kiszenia trwa około tygodnia. W tym czasie będzie następował proces fermentacji co oznacza, że woda w słoiku będzie podchodzić do góry i może wydostawać się poza wieczko. Warto zatem postawić słoiki na blaszce, gdzie będzie ściekać woda.

Papryka marynowana

Składniki na marynatę:

- 1 litr wody,

- 1 szklanka octu,

- 1 kopiata łyżka soli niejodowanej (do przetworów),

- 3 łyżki cukru,

- 2 liście laurowe,

- 3 ziarna ziela angielskiego,        

- 3 łyżki miodu.

Reszta składników:

- 1 kg dojrzałej papryki,

- po 3 ziarna gorczycy i kolendry do każdego słoiczka,

- 1 liść laurowy do każdego słoiczka.

Wykonanie:

Składniki na marynatę wlej do garnka i zagotuj. Wyciągnij liście laurowe i ziarna ziela angielskiego. Paprykę umyj, wydrąż gniazda nasienne i pokrój w paski. Włóż pokrojoną paprykę do słoików typu Twist-Off. Do każdego słoika dodaj po 3 ziarna gorczycy i kolendry oraz 1 liść laurowy. Zalej paprykę ciepłą (ale nie gorącą) zalewą, zamknij słoiki i zapasteryzuj.

Metoda pasteryzacji

Słoiki włóż do piekarnika. Należy uważać, aby boki słoików nie stykały się ze sobą (mogą wówczas popękać). W piekarniku, z którego korzystam ustawiam program do pasteryzacji (na mokro). Na blachę do pieczenia wlewam około 1/2 litra wody, aby w piekarniku wytworzyło się wystarczająco dużo wilgoci, do wody wstawiam słoiki. W moim piekarniku pasteryzacja trwa 45 min. w temperaturze 170 °C. W zależności od piekarnika czas i temperatura pasteryzacji mogą być różne. Najlepiej sprawdzić tą informację w książeczce dotyczącej eksploatacji urządzenia.

Sok z aronii

Składniki:

- 8 szklanek aronii,

- 250 liści z wiśni,

- 2,5 kg cukru,

- 2,5 łyżki kwasu cytrynowego,

- 3 litry wody.

Przygotowanie:

Do wysokiego garnka wlej wodę i dodaj do niej opłukane liście z wiśni.  Wodę doprowadź do wrzenia i gotuj w niej liście przez około 5-7 minut. Następnie dodaj do garnka aronię i gotuj składniki przez kolejne 20 minut. Po tym czasie odcedź powstały sok. Dodaj do niego cukier oraz kwas cytrynowy. Zagotuj sok i przelej gorący do wyparzonych weków typu twist-off i zapasteruzuj go. Z przepisu wychodzi około 14 słoiczków.

Metoda pasteryzacji

Słoiki włóż do piekarnika. Należy uważać, aby boki słoików nie stykały się ze sobą (mogą wówczas popękać). W piekarniku, z którego korzystam ustawiam program do pasteryzacji (na mokro). Na blachę do pieczenia wlewam około 1/2 litra wody, aby w piekarniku wytworzyło się wystarczająco dużo wilgoci, do wody wstawiam słoiki. W moim piekarniku pasteryzacja trwa 45 min. w temperaturze 170 °C. W zależności od piekarnika czas i temperatura pasteryzacji mogą być różne. Najlepiej sprawdzić tą informację w książeczce dotyczącej eksploatacji urządzenia.

 




Komentarze

Popularne posty